C A D O Ğ L U

ANA SAYFA

Bu site bir destanın ürünü ve bir halkın öyküsüdür... Hoş geldiniz...                                                                                                                          Hak yemedik hak dağıttık ; zulme karşı saç ağarttık...

 
 

Sivaslı Cadoğlu Ali Kemali Efendi Anıldı...

 

Konya Hukuk Mektebi Müderrisi, Milli Mücadelenin önemli ismi Sivaslı Ali Kemali Efendi vefat yıldönümünde Üçler Mezarlığı’ndaki kabri başında anıldı

Anma programında Sivaslı Ali Kemali Efendi’nin haşatını anlatan Gazeteci-Yazar İhsan Kayseri “Sivaslı Ali Kemali 1853 yılında Sivas’ın Gemerek ilçesinde doğmuştur. Küçük yaşta babasını kaybetmiş, bir süre Kayseri’nin Bünyan ilçesinde dayısının yanında kalmıştır. Gaziantep, Kilis ve Mersin’de eğitimini sürdürmüş, Arapça, Farsça ve Fransızca öğrenmiştir. Mersin’de bulunduğu sırada Kıbrıs’a giderek bir papazdan Rumca öğrenmiştir. Daha sonra Konya’ya yerleşmiş, Yakup dede’nin oğlu, İbrahim dedenin kızı Emine Hanımla evlenmiştir. 1908 yılında açılan Konya Hukuk Mektebinin de ilk müderrislerinden olmuştur” dedi.


DELİBAŞ İSYANI’NDA ARABULUCULUK YAPMIŞTI

Birinci Delibaş hadisesinde Ali Kemali Efendi’nin Atatürk’le görüşerek isyancıların affedilmesini sağladığını anlatan Kayseri “Delibaş hadisesinden sonra bir kısım insanlar tutuklanmıştı. Bu sırada Atatürk’te Konya’ya gelmişti. Ali Kemali, Atatürk’le görüşerek (Hapistekilerin suçu yok. Esas suçlu Delibaş Mehmet’tir. Onların affedilmeleri doğru olur)demiş, bunun üzerine Atatürk bir telgrafla durumu Ankara’ya iletip tutukluların affedilmelerini emretmiştir. Ancak 2. Delibaş isyanında asiler 3 Ekim 1920 günü esir aldıkları Sivaslı Ali Kemali’yi 4 Ekim günü döverek ölümüne sebep olmuşlardır” şeklinde konuştu.


BİR ÖĞÜT GAZETESİ KAPATILIRSA BİN AÇILIR

İtalyanların Öğüt Gazetesi’ni kapatma girişimleri sırasında Ali Kemali’nin düzenlenen bir mitingde etkili bir konuşma yapıp (Bir Öğüt Gazetesi kapatılırsa, biz bin Öğüt Gazetesi çıkarırız) dediğini hatırlatan Kayseri,  “Milli mücadele yıllarında cepheden cepheye koşup askerlerimize moral veren, Türk Hukuk sistemine büyük emek veren, Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti’nin Kurulmasını sağlayan Ali Kemali Efendi’yi saygıyla anıyoruz” dedi.

Daha sonra söz alan Mimar Adnan Ağırbaşlı, geçmişin önemli şahsiyetlerinin hatırlanmasında, tanınmasında yaptığı öncülük nedeniyle Gazeteci İhsan Kayseri’ye teşekkür ederek “Bu büyük şahsiyetler mücadeleleriyle bugünlerimizi yaşamamıza vesile olmuşlardır” dedi. Daha sonra İsmail Detseli’nin Kur’an-Kerim tilaveti ve postnişin Mustafa Holat’ın duasıyla program sona erdi.

dscf0792.jpg

 

Ali Kemal Efendi anıldı